2022 SRRC Singlet Award Winners
--
Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Previous winners and number of
qualifiers in 2022:
à
Cyril Carl 1
à
Andrea Wright 1
à
Nicholas Brichta 1
à
Matthew Kidwell 3
à
Caroline Carson 3
à
Dave Ryan 3
à
Lanore Bergenske 8
New winners and number of
qualifiers in 2022:
à
Marlene Allen 1
à
Carson Smith 1
Congratulations!
2021 SRRC Singlet Award Winners
--
Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Established in
2001, the Elite Singlet Award is given to runners who run an age-graded
qualifying time for various racing distances. Since its inception, nearly 100
individual club members have received this award. The following list includes
qualifiers at in-person races in both 2020 and 2021. If a runner ran at least
one in both years, their total was adjusted by two. I’ll begin with the newest
members of this elite club:
à
Sam
Dannenbring
à
Alexandra
Sciocchetti
à
Thomas Nolan
à
Matthew
Kidwell
Repeat
offenders include:
à
Paul Kinsey,
2 years
à
Caroline
Carson, 2 years
à
Mike Wood, 3
years
à
Mary
Wells, 5 years
à
Dave Ryan, 7
years
à
Tami
Beall, 8 years
à
Lanore
Bergenske, 10 years
à
Robyn
Petrusha, 10 years
Congratulations!
2020 SRRC Singlet Award Winners
NO
ONE was recognized in 2020 due to COVID-19.
2019 SRRC Singlet Award Winners
--
Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Since
the Elite Singlet Award was established in 2001, over 90 club members have run qualifying
times. This year, instead of making a list of each runner's qualifying races, I
thought it would be fun to share the number of years each runner has qualified
and the year they ran their first singlet time.
· First
timers:
à
Caroline Carson
à
Chris Wehan
à
Kelly Nichols
· Repeat
Recipients:
à
Mike Wood (2 years, 2016)
à
Bob Peck (3 years, 2015)
à
Cody Thompson (4 years, 2010)
à
Dave Ryan (5 years, 2015)
à
Tami Beall (7 years, 2001)
à
Lanore Bergenske (8 years, 2012)
à
Robyn Petrusha (9 years, 2008)
2018 SRRC Singlet
Award Winners
-- Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Bob Peck (1): Hammond Trail 5K
Brent Ritschel (1): Patrick’s Point 10K
Mary Wells (1): Patrick’s Point 10K
Cedar Smith (1): Avenue Half
Kellen O’Neill (1): 4th of July 5K
John Zinselmeir (2): Resolution Run 5K,
Patrick’s Point 5K
Paul Kinsey (2): Resolution Run 5K,
Avenue Half
Mariah Smither (2): Patrick’s Point 10K,
Avenue 10K
Pam Naylor (2): 4th of July 5K, Blue Lake 10K
Robyn Petrusha (5): Resolution Run 5K, Foggy
Bottom 4 Mile, Masters 10K, Avenue Half, Atalanta 5 Mile
Aaron Campbell (5): 4th of
July 5K, Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods Half, Arcata Bottoms 8 Mile, Fish
Hatchery 4 Mile
Dave Ryan (8): Resolution Run 5K, Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom
10 Mile, Fortuna Rodeo 5K, Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods Half, Fish Hatchery
2 Mile, Fish Hatchery 4 Mile
Lanore Bergenske (9): Patrick’s Point 10K,
Foggy Bottom 10 Mile, Masters 10K, Avenue 10K, Fortuna Rodeo 5K, Sand Dollar
Shuffle 5 Mile, Blue Lake 10K, Hammond Trail Half, Arcata Bottoms 8 Mile
Tami Beall (12): Resolution Run 5K, Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom
10 Mile, Masters 10K, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Fortuna Rodeo 5K, Sand
Dollar Shuffle 5 Mile, Blue Lake 10K, Hammond Trail Half, Arcata Bottoms 8
Mile, Fish Hatchery 4 Mile
Congratulations to each of our winners! Thank you for being such an inspiration to
us all! If you’re interested in earning your own singlet time, the chart is
available on the club website.
2017 SRRC Singlet
Award Winners
--
Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Sheri Culver (1):
Fortuna Rodeo 5K
Paul Kinsey (1):
Arcata Bottoms 8 Mile
Tom Davies (1):
Patrick’s Point 10K
Ben Davenport (2):
Fortuna Rodeo 5K, Blue Lake 10K
Robyn Petrusha (1): Humboldt Redwoods ½
Brandon Day (1):
Patrick’s Point 10K
Cyril Carl (1):
Foggy Bottom 4 Mile
Cedar Smith (2):
Avenue Half, Humboldt Redwoods ½
Brent Ritschel (2):
Fourth of July 5K, Fortuna Rodeo 5K
Kellen O’Neill (3):
Patrick’s Point 10K, Fourth of July 5K, Blue Lake 5K
Aaron
Campbell (4): Patrick’s Point 5K, Foggy Bottom
10 Mile, Avenue Marathon, Humboldt Redwoods ½
Tami
Beall (5): Patrick’s Point 10K, Foggy
Bottom 10 Mile, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Fish Hatchery 4 Mile
Lanore
Bergenske (6): Patrick’s Point 10K, Foggy
Bottom 4 Mile, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Hammond Trail Half, Humboldt
Redwoods Marathon
John
Zinselmeir (7): Patrick’s Point 5K, Foggy Bottom
10 Mile, Hammond Hill 5K, Fourth of July 5K, Blue Lake 10K, Hammond Trail 5K, Humboldt
Redwoods ½
Mary
Wells (9): Patrick’s Point 10K, Foggy
Bottom 4 Mile, Hammond Hill 5K, Avenue 10K, Atalanta 5 Mile, Fourth of July 5K,
Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods 5K, Fish Hatchery 4 Mile
Dave
Ryan (10): Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom
10 Mile, Hammond Hill 5K, Fourth of July 5K, Fortuna Rodeo 5K, Blue Lake 10K,
Hammond Trail 5K, Humboldt Redwoods ½, Arcata Bottoms 8 Mile, Fish Hatchery 4
Mile
2016 SRRC Singlet Award Winners
--
Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Kathleen Brubaker (1): Humboldt Redwoods 5K
Mike Wood (1):
Humboldt Redwoods 5K
Brent Ritschel (1):
Avenue of the Giants Marathon
Jeff Haag (1): Sand
Dollar Shuffle
Liz Black (1):
Fortuna Rodeo 5K
Morgin Coonfield (1): Sand Dollar Shuffle
Ben Stern (1):
Humboldt Redwoods Half Marathon
Yoshi Uemura (2):
Hammond Hill 5K and Blue Lake 5K
Laura McNulty (2):
Foggy Bottom 10 Mile and Arcata Marsh 5K
Kellen O’Neill (2):
Arcata Marsh 5K and Hatchery 4 Mile
Brandon Day (3):
Patrick’s Point 5K, Avenue 10K, and Humboldt Redwoods Half Marathon
Dave Ryan (4):
Hammond Hill 5K, Arcata Marsh 5K, Blue Lake 10K, and Hatchery 4 Mile
Mary
Wells (4): Avenue 10K, Dow’s Prairie 10K
adjusted time, Sand Dollar Shuffle, and Hammond Trail 5K
John
Zinselmeir (6): Patrick’s Point 5K, Hammond Hill
5K, Sand Dollar Shuffle, Hammond Trail 5K, Blue Lake 5K, and Hatchery 4 Mile
Lanore
Bergenske (6): Patrick’s Point 10K, Hammond
Hill 5K, Hammond Trail Half Marathon, Humboldt Redwoods Half Marathon, and
Arcata Bottoms 8 Mile
Tami
Beall (12): Foggy Bottom 10 Mile, Avenue
Half Marathon, Atalanta 8K, Dow’s Prairie 10K adjusted time, Fortuna Rodeo 5K,
Sand Dollar Shuffle, Hammond Trail Half Marathon, Blue Lake 10K, Humboldt
Redwoods Marathon, Arcata Bottoms 8 Mile, and Blue Lake 4 Mile
2015 SRRC
Singlet Awards:
Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>
Intro:
Each year, the singlet award is given to exceptionally fast runners, those
whose times exceed the 75th percentile when compared to age group world
records. Most of us are used to recognizing these people only from the back as
they race off ahead of us, so today I’d like to try something different. As I
read off their name, I’d like them to please stand up so we can get a chance to
see what they look like from the front. Please remain standing and hold
applause until the end.
We have a lot of first-time singlet
award winners this year, so I’ll start with them:
Ben Stern (1) -- Humboldt Redwoods Half.
He’s also the new course record holder of the Grasshopper Peak race.
John Crackel (1) -- Arcata Marsh 5K.
Kellen O’Neill (1) -- Arcata Marsh 5K.
Kellen is also an exceptional high school athlete and placed 21st at
the state XC meet in November. He is our youngest singlet recipient this year.
Imogene Carson (1) -- Avenue Half. At this
race, she was the second of almost 800 females across the finish line.
Dave Ryan (2) -- Arcata Marsh 5K and Blue Lake 10K. Last
year, Dave won his first circuit division title, breaking Yoshi’s 13 year winning streak.
Bob Peck (4) -- Hour Run 400m, Hammond
Hill 5K, Marsh 5K, Fortuna Rodeo 5K. Bob is the lone runner this year to earn a
singlet both on and off the track.
Now for the veterans:
Tami Beall (2) -- Foggy Bottom 10 Miler, Atalanta 5 Mile.
Jason Lewis (2) -- Foggy Bottom 4 Miler, Fortuna Rodeo 5K. Jason
was the overall winner in both of these and several other races.
Robyn Petrusha (2) -- Sequoia Park 2 Miler, Waterfront Run.
Reed Richard (3) -- Avenue Half, Masters 10K, Blue Lake 10K. Reed
is so fast that he managed to get lost on the Waterfront run and STILL win it.
Morgin Coonfield (3) -- Rodeo 5K, Hammond Trail Half, Hatchery 2 Miler.
Morgin is another exceptional high school runner, placing 2nd in the
entire state of California at the final XC meet in November.
Yoshi Uemura (3) -- Foggy Bottom 4 Miler, Hammond Hill 5K, Hammond
Trail Half. Yoshi has won a singlet thirteen of the last fifteen years.
John Zinselmeir (3) -- Patrick’s Point 5K, Masters 10K, Hammond Hill 5K.
John is the only person on today’s list who has won the singlet every year
since the award’s inception in 2001.
Brandon Day (4) -- Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile,
Humboldt Redwoods Half, Arcata Bottoms 8 Mile. Even though Brandon officially moved
out of the area in August, he must enjoy beating all of us enough that he still
makes an occasional appearance to rack up more singlet races.
Laura McNulty (5) -- Patrick’s Point 5K, Atalanta 5 Mile,
Waterfront 5 Mile, Arcata Bottoms 8 Mile, Foggy Bottom 10 Mile. Despite taking
a hiatus mid-season for knee surgery, it appears nothing slows this lady down.
Mary Wells (6) -- Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10Mile,
Masters 10K, Avenue 10K, Rodeo 5K, Humboldt Redwoods 5K. Mary beat the singlet
criteria in every eligible race she ran this year.
Lanore Bergenske(9) -- Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10Mile,
Masters 10K, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Rodeo 5K, Waterfront 5 Mile,
Humboldt Redwoods Half, Arcata Bottoms 8 Mile. In addition to running more
qualifying races than everyone else this year, Lanore was the only runner to
qualify with a marathon time. With qualifying times in the 5K, the marathon,
and every single distance in between, she is truly one of the club’s most
exceptional runners.
Congratulations to each of our winners!
Thank you for being such an inspiration to us all! If you’re interested in
earning your own singlet time, the chart is available on the club website.
2014 SRRC
Singlet Awards:
Compiled by “Sherry Myers” <dlsmyers@suddenlink.net>
(Written in
blue = SRRC members)
Patrick’s
Point
5K
John Zinselmeir (M66) 19:11 (target=22:21)
Laura McNulty (F46) 18:43 (target=21:18)
10K
Morgin
Coonfield (F16) 38:17 (target=41:11)
Sequoia
Park
2M
Katie Hunter (F27) 12:18 (target=12:18)
Lanore
Bergenske (F56) 12.34 (target=15:06)
5.3M: none
Foggy
Bottom
10M
Brandon Day (M33) 57:10 (target=58:00)
Reed Richard (M45) 1:01:20 (target=1:04:30)
Lanore
Bergenske (F56) 1:14:04 (target=1:21:00)
4M
Jason Lewis (M27) 21:38 (target=22:24)
Laura McNulty (F46) 24:10 (target=27:43)
2M: none
Master’s
Run
10K
John Zinselmeir (M66) 40:00 (target=46:32)
Laura McNulty (F46) 38:43 (target=44:20)
Hour Run
400m
Thomas Nolan (M20) 52:54 (target=52:53)
1M: none
Avenue of
the Giants
Marathon
Austin
Huff (M24) 2:34:13
(target=2:43:45)
Lanore
Bergenske
(F56) 3:45:17 (target=3:49:16)
½ Marathon
Reed Richard (M45) 1:23:08 (target=1:25:36)
Cedar Smith (F32) 1:29:17 (target=1:29:36)
10K: none
Atalanta
5M
Laura McNulty (F46) 31:08 (target=35:15)
Chloe
Pigg (F16) 31:08 (target=32:00)
Robyn Petrusha (F50) 33:16 (target=37:00)
Tami Beall (F46) 33:20 (target=35:15)
2M: none
Dow’s
Prairie Run
6M
Laura McNulty (F47) 41:06 (target=44:12)
Dave Ryan (M57) 42:12 (target=42:38)
Yoshi Uemura (M59) 42:28 (target=42:38)
Lanore
Bergenske (F56) 44:22 (target=49:06)
Fourth of
July
5K
Scott
Pinske (M24) 15:53 (target=17:00)
Ed
Lopez (M24) 16:06
(target=17:00)
Thomas
Sanchez (M25) 17:03 (target=17:00)
Michael
Rice (M47) 18:28 (target=18:54)
Morgin
Coonfield (F16) 19:34 (target=19:30)
John Zinselmeir
(M66) 19:43 (target=22:21)
Fortuna
Rodeo 5K
5K
Cedar Smith (F32) 18:43 (target=19:30)
Greg Goldsmith (M52) 19:34 (target=19:39)
Sanddollar
Shuffle Run
5M
John Zinselmeir
(M66) 32:23 (target=37:00)
Jeff Haag (M55) 33:50 (target=33:52)
Lanore
Bergenske (F56) 35:52 (target=39:15)
Hammond
Trail Run
½ Marathon
Reed Richard (M46) 1:22:43 (target=1:25:36)
Morgin
Coonfield (F16) 1:28:32 (target=1:29:36)
Blue Lake
5K
Tasha Souza (F45) 20:55 (target=21:18)
10K
John Zinselmeir
(M66) 39:26 (target=46:32)
Humboldt
Redwoods
Marathon: none
½ Marathon
Austin
Huff (M25-29) 1:08:55
(target=1:17:00)
Benjamin
Stern (M20-24) 1:10:55
(target=1:17:00)
Brandon Day (M30-34) 1:13:50 (target=1:17:00)
Edgar
Lopez De Anda (M20-24) 1:16:04 (target=1:17:00)
Reed Richard (M45-49) 1:21:43 (target=1:25:36)
Michael
Rice (M45-49) 1:24:47
(target=1:25:36)
Emma
Lundberg (F20-24) 1:25:49
(target=1:29:36)
Lanore
Bergenske (F55-59)
1:38:14 (target=1:48:00)
5K
Tasha Souza (F45-49) 20:56 (target=21:18)
Arcata
Bottoms Run
8M
Cedar Smith (F32) 51:50 (target=52:38)
John Zinselmeir
(M66) 51:51 (target=1:00:29)
Laura McNulty (F47) 53:15 (target=57:45)
Blue Lake
Fish Hatchery Run
2M
Morgin
Coonfield (F17) 12:11 (target=12:18)
4M
John Zinselmeir
(M67) 25:14 (target=29:12)
Laura McNulty (F47) 25:46 (target=27:43)
2013 SRRC
Singlet Awards:
Compiled by “Sherry Myers”
<dlsmyers@suddenlink.net>
(Written in
blue = SRRC members)
Patrick’s
Point
5K
John Zinselmeir (65) 20.32
Morgin
Coonfield (15) 19.12
10K
Lanore
Bergenske (55) 43.39
Debbie Stamper (58) 48.15
Sequoia
Park
2M
Mike Mulderig (60) 13.18
Lanore
Bergenske (55) 12.39
5.3M
John Zinselmeir (65) 36.24
Lanore
Bergenske (55) 38.40
Foggy
Bottom
10M
Nico
Arquelles (25) 56.0
Robert
Gustas (23) 57.40
John Zinselmeir (65) 67.48
Cedar Smith (32) 63.22
Lanore
Bergenske (55) 70.06
4M
Brian
Quilty (23) 20.54
Jason Lewis (27) 21.21
Hunter Daniel (25) 21.01
Jessie
Cronin (24) 22.05
Laura Chapman (50) 28.03
2M: none
Master’s
Run
10K
John Zinselmeir (65) 39.37
Lanore
Bergenske (55) 44.24
Portia Matheson (65) 60.46
Hour Run
400m: none
1M
Laura Chapman (50) 6.25
Marlene Allen (57) 7.23
Avenue of
the Giants
Marathon
Austin
Huff (23) 2.40.57
½ Marathon: none
10K
Lanore
Bergenske
(55) 43.42
Eureka
Waterfront Run
5M
Laura McNulty (46) 33.19
Lanore
Bergenske
(55) 35.46
2M
Lanore
Bergenske
(55) 13.13
Atalanta
5M
Laura McNulty (46) 31.40
Nina Carson (23) 32.0
Robyn Petrusha (49) 35.14
2M: none
Dow’s
Prairie Run
6M: none
Fourth of
July
5K
Ed
Lopez (23) 16.30
Alex Dodd (32) 16.34
Morgin
Coonfield (15) 18.52
Lanore
Bergenske (55) 21.17
Laura McNulty (45) 19.23
Cedar Smith (45) 19.41
Clam Beach
5K
Laura McNulty (45) 19.23
Laura Chapman (50) 22.33
Hammond
Trail Run
½ Marathon
Laura McNulty (45) 1:32.42
Sanddollar
Shuffle Run
5M
Jason Lewis (27) 27.27
Lanore
Bergenske (56) 34.41
Laura McNulty (46) 33.23
Blue Lake
5K
Laura McNulty (46) 19.45
10K
Reed Richard (45) 37.34
Humboldt
Redwoods
Marathon: none
½ Marathon
Brandon Day (30-34) 1.16.48
Reed Richard (45-49) 1.20.27
Laura McNulty (45-49) 1.32.11
Lanore
Bergenske (55-59) 1.36.22
5K: none
Arcata
Bottoms Run
8M
Jacob
Potter (20) 46.05
Mike
Rice (46) 49.05
Reed Richard (45) 49.08
Laura McNulty (46) 51.15
Blue Lake
Fish Hatchery Run
2M: none
4M
Alex Dodd (31) 21.46
Brandon Day (33) 22.09
John Zinselmeir (65) 39.37
Morgin
Coonfield (16) 23.50
2012 SRRC
Singlet Awards:
Compiled by “Sherry Myers”
<dlsmyers@suddenlink.net>
(Written in
blue = SRRC members)
Patrick’s Point
5K
John Zinselmeir
(M64) 19:47
Laura McNulty
(F44) 18:04
Mary Wells
(F57) 21:01
10K
Jim Rebenack
(M27) 34:59
Lanore
Bergenske (F54) 45:11
Chris Hamer
(F56) 46:32
Sequoia
Park - None
Foggy
Bottoms
10Mile
Jim Rebenack
(M27) 54:03
Cedar Smith
(F31) 1:03.01
Lanore
Bergenske (F54) 1:16.40
4Mile
Jason Lewis
(M26) 21:55
John Zinselmeir
(M64) 24:45
2Mile - None
Masters
10K
Lanore
Bergenske (F54) 45:03
Chris Hamer
(F56) 48:41
Berit Meyer
(F54) 51:03
Avenue of
the Giants
Marathon - None
½ Marathon
Cody Thompson
(M35) 1:16:24
Greg Goldsmith (M50) 1:28:46
10K
John Zinselmeir
(M64) 41:57
Eureka
Waterfront 5 Mile
Cody Thompson
(M35) 27:43
Alex Dodd (M31) 28:17
Laura McNulty
(F44) 32:18
2Mile - None
Atalanta 5 Mile
Laura McNulty
(F44) 31:39
Laura Chapman
(F49) 34:59
Mary Wells
(F57) 36:05
2Mile - None
Dow’s Prairie Run 6 Mile - None
4th
of July 5K
Jason Lewis
(M26) 16:54
John Zinselmeir
(M64) 19:16
Chloe
Pigg (F14) 19:18
Laura McNulty
(F44) 19:18
Clam Beach
5K
Cedar Smith
(F31) 18:14
Mary Wells
(F57) 36:05
Hammond
Trail ½ Marathon
Jason Lewis (M26) 1:16:56
Lanore
Bergenske (F54) 1:38:48
Blue Lake
10K
Reed Richard
(M44) 36:38
Greg Goldsmith
(M50) 39:20
Megan Rolland
(F24) 39:51
Mary Wells
(F57) 45:32
HRM
Marathon,
½ Marathon - none
5K
Robert
Gustas (M22) 16:21
Denise
Walker-Brown (F42) 20:33
Mary Wells
(F57) 22:40
Arcata
Bottoms - None
Blue Lake
Fish Hatchery Run
2 Mile
Lanore
Bergenske (F54) 14:27
4 Mile
Jason Lewis
(M26) 22:01
Alex Dodd (M32) 22:07
Megan Rolland
(F24) 23:38
Morgin
Coonfield (F15) 24:54
Lanore
Bergenske (F54) 14:27
2011 SRRC Singlet Awards:
Compiled by “Sherry Myers”
<dlsmyers@suddenlink.net>
(Written in
blue = SRRC members)
Patricks Point 5K
Reed Richard (M42) 17.20
Laura McNulty (F43) 18.24
Ken Ball (M60) 19.56
Patricks Point 10K
Cody Thompson (M33) 35.30
John Zinselmeir (M63) 38.29
Foggy Bottoms 4Mile
Chloe Pigg (F13) 24.03
Laura McNulty (F43) 24.50
Foggy Bottoms
10Mile
John Zinselmeir (M63) 65.24
Cherie Lawrence (F36) 65.59
Cedar Smith (F30) 64.46
Masters 10K
Reed Richard (M42) 36.17
Laura McNulty (F43) 39.31
Yoshi Uemura (M56) 41.32
Chris Hamer (F55) 50.01
Ave of the Giants
Marathon
Todd Braje (M34) 2.45
Ave of the Giants
1/2 Marathon
Janean Guest (F55) 1.32
Dow's Prairie 10K
Jim Rebeback (M27) 33.33
Jason Lewis (M25) 35.21
Cody Thompson (M30) 35.25
Reed Richard (M42) 36.34
John Zinselmeir (M63) 38.21
Laura McNulty (F43) 40.49
Chris Hamer (F55) 47.58
Dow's Prairie 2
mile
Sara Davis (F14) 11.09
4th of July 5K
Jason Lewis (M25) 16.33
Scott Pinske (M21) 16.38
John Zinselmeir (M63) 18.54
Laura McNulty (F43) 19.09
Fortuna Rodeo 5K
Jason Lewis (M25) 16.57
Amy Bergenske (F34) 19.22
Chris Hamer (F55) 23.15
Clam Beach
Challenge 5K
Daniel Hunter (M24) 16.53
Jason Lewis (M25) 16.36
Megan Rolland (F22) 17.51
John Zinselmeir (M63) 18.43
Laura McNulty (F43) 19.01
Chris Hamer (F55) 22.39
Hammond Trail 1/2
Marathon
Chris Hamer (F55) 1.42.09
Hammond Trail 3
mile
Melanie Richard (F40) 20.04
Blue Lake Swan Run
5K
Laura McNulty (F43) 18.39
Humboldt Redwoods
1/2 Marathon
Kam Nelson-Knisley
(F34) 1.19.59
Reed Richard (M43) 1.20.53
Joanne Harper (F43) 1.22.04
Laura McNulty (F44) 1.24.15
Arcata Bottoms 8
mile
Megan Rolland (F22) 48.36
Laura McNulty (F43) 50.22
Chris Hamer (F55) 62.42
Arcata Bottoms 3
mile (5K stats?)
Kevin McTague (M17) 16.15
Daniel Hunter (M24) 16.12
John Zinselmeir (M63) 17.58
Greg Goldsmith (M50) 18.15
Melanie Richard (F40) 20.23
Blue Lake Fish
Hatchery 4M
Greg Goldsmith (M50) 24.58
2010 SRRC
Singlet Awards:
Compiled by
“Marlene Allen” <allens@humboldt1.com>
(TTB = Time To Beat)
(Written in blue = SRRC members)
Patrick’s
Point 5K:
Jason Lewis M24 16:21 TTB
17:00
John Zinselmeir M62 18:40 TTB 21:00
Barry Milender M55 19:37 TTB 20:00
Laura McNulty F42 20:02 TTB 20:30
Patrick’s
Point 10K:
Cody Thompson M32 34:40 TTB 35:30
Yoshi Umeura M55 41:21 TTB 41:45
Chris Hamer F54 45:32 TTB 47:15
Sequoia
Park 2M:
Sopagne Eap F28 10:55 TTB
11:50
Foggy
Bottom Milk Run 4.1M:
Jason Lewis M24 21:44 TTB22:30
Cody Thompson M32 22:06 TTB22:30
Daniel Hunter M22 22:07 TTB 22:30
Reed Richard M41 23:06 TTB 23:15
John Zinselmeir M62 24:33 TTB 28:00
Yoshi Uemura M55 25:36 TTB 26:30
Laura McNulty F42 25:33 TTB 27:00
Robyn Petrusha F45 25:57 TTB
28:15
Foggy
Bottom Milk Run 2M:
Chloe Pigg F12 11:02 TTB
11:50
Master’s
10K:
Reed Richard M41 36:39 TTB 36:45
Yoshi Uemura M55 40:40 TTB 41:45
Laura McNulty F42 40:04 TTB 42:45
Chris Hamer F54 46:59 TTB 47:15
Hour Run
Track 1M:
Jurgen Giessel M73 7:56 TTB 8:00
Hour Run
Track 400 meter:
Jeff Haag M50 1:04 TTB 1:04
Ave of
the Giants ½ Marathon:
Laura McNulty F42 1:29:41 TTB 1:33:00
Ave of
the Giants 10K:
Cody Thompson M32 35:30 TTB 35:30
Barry Milender M55 39:50 TTB 41:45
Yoshi Uumura M55 41:44 TTB 41:45
Atalanta’s
Victory Run 5M:
Kam Nelson-Kinsley F33 29:22 TTB
32:00
Christine Mateer F48 34:42 TTB
35:15
4th
of July 5K:
Jason Lewis M24 16:27 TTB
17:00
Scott Pinske M20 16:35 TTB
17:00
Chloe Pigg F12 17:55 TTB
19:30
Yoshi Uemura M55 19:24 TTB 20:00
Laura McNulty F42 19:34 TTB 20:30
Barry Milender M55 19:43 TTB 20:00
Christine Mateer F48 20:53 TTB
21:30
Clam
Beach Challenge 5K:
Laura McNulty F42 19:18 TTB 20:30
Yoshi Uemura M55 19:57 TTB 20:00
John Zinselmeir M62 20:41 TTB 21:00
Chris Hamer F54 22:41 TTB 22:45
Hammond
Trail ½ Marathon:
Jason Lewis M24 1:16 TTB
1:17
Cody Thompson M32 1:16 TTB 1:17
Andrea Wright F49 1:28 TTB
1:38
James Washington M54 1:28 TTB
1:28
Barry Milender M55 1:31 TTB 1:32
Chris Hamer F54 1:43 TTB 1:43
Blue
Lake Swan Run 10K:
Reed Richard M41 36:22 TTB 36:45
John Zinselmeir M62 38:44 TTB 43:30
Sand
Dollar Shuffle 5M:
John Zinselmeir M62 50:37 TTB 57:45
Humboldt
Redwoods Marathon:
Roxanne Woodhouse F47 3:11 TTB
3:24
Humboldt
Redwoods ½ Marathon:
Cody Thompson M32 1:17 TTB 1:17
Megan Roland F22 1:18 TTB
1:21
Humboldt
Redwoods 5K:
Yoshi Uemura M55 19:34 TTB 20:00
Barry Milender M55 19:56 TTB 20:00
Arcata
Bottoms 8M:
John Zinselmeir M62 50:37 TTB 57:45
Blue
Lake Fish Hatchery 4M:
Cody Thompson M32 21:40 TTB 22:30
Robin O’Connell M18 21:40 TTB
22:30
Reed Richard M41 22:41 TTB 23:15
Yoshi Uemura M55 25:20 TTB 26:30
John Zinselmeir M62 26:09 TTB 28:00
2009 SRRC Singlet Awards:
Compiled by “Marlene
Allen” <allens@humboldt1.com>
Patrick’s Point 10K:
Todd Braje M32 34:56
John Zinselmeir M61 38:18
Chris Hamer F53 45:39
Sequoia Park 5.1M:
John Zinselmeir M61 34:07
Foggy Bottom Milk Run 4.1M:
Matt Creason M32 22:24
Scott Pesch M42 22:41
Robyn Petrusha F44 26:27
Chris Hamer F52
Foggy Bottom Milk Run 2M:
Chloe
Pigg F11
Master’s 10K:
John Zinselmeir M61 38:43
Chris Zinselmeir F53 45:51
Hour Run Track 1M:
Chloe
Pigg F11 5:38
Ave of the Giants Marathon:
Roxanne Woodhouse F46 3:20:16
Ave of the Giants ½ Marathon:
Matt Creason M32 1:16:22
Joanne Harper F41 1:27:16
Ave of the Giants 10K:
David Keniston M55 41:43
Dows Prairie 10K:
Matt Creason M32 33:51
Kyle Louv M20 35:19
John Zinselmeir M61 39:04
Chris Hamer F53 45:49
Atalanta’s Victory Run 5M:
Christine Mateer F47 35:04
4th of July 5K:
Jason Lewis M23 16:55
John Zinselmeir M61 18:25
Christine Mateer F47 20:31
Connie Rowden F51 21:52
Chris Hamer F52 22:40
Clam Beach Challenge 5K:
Chris Hamer F53
Hammond Trail ½ Marathon:
Matt Creason M32 1:14
Chris Hamer F53
Blue Lake Swan Run 10K:
John Zinselmeir M60 39:24
Matt Creason M32 35:27
Humboldt Redwoods ½ Marathon:
Matt Creason M32 1:14:55
Humboldt Redwoods 5K:
Yoshi Uemura M54
Arcata Bottoms 8M:
Cody Thompson M32 46:33
Chris Hamer F53
Blue Lake Fish Hatchery 4M:
Todd Braje M33
Sopagna Eap F28
John Zinselmeir M62 24:08
Yoshi Uemura M55 25:51
2008 SRRC Singlet Awards:
Patrick’s
Point 10K:
Chris
Binschus M25 34:27
Eric
Malain M18 34:29
Steve
Kilroy M21 34:42
Scott
Pesch M41 34:46
Ian
McDougall M19 34:56
John Zinselmeir M60 37:59
Chris Hamer F52 45:24
Portia Matheson F60 51:44
Sequoia
Park 5.1M:
John Zinselmeir M60 34:46
Foggy
Bottom Milk Run 10M:
Chris
Binchus M25 55:49
Scott
Pesch M41 56:32
Rick
James M21 57:22
Chris Hamer F52 1:16:14
Foggy
Bottom Milk Run 4.1M:
Liz
Black F49 28:05
Master’s
10K:
John Zinselmeir M60 39:27
Chris Hamer F52 46:45
Portia Matheson F60 53:49
Hour
Run Track 1M:
Yoshi Umeura M53 5:36
Jurgen Giessel M71 7:35
Ave of
the Giants ½ Marathon:
Joanne
Harper F40 1:27:16
Dows
Prairie 10K:
John Zinselmeir M60 39:10
Yoshi Uemura M53 39:35
Chris Hamer F52 46:03
Atalanta’s
Victory Run 5M:
Chris Hamer F53 36:21
4th
of July 5K:
Yoshi Uemura M53 19:01
John Zinselmeir M60 19:16
Clam
Beach Challenge:
None
Hammond
Trail ½ Marathon:
Todd Braje M32 1:14:25
James
Washington M52 1:19:20
Blue
Lake Swan Run 10K:
John Zinselmeir M60 37:59
Christine
Mateer F46 42:41
Humboldt
Redwoods Marathon:
Todd Braje M32 2:40:46
Humboldt
Redwoods ½ Marathon:
Chris
Schille M42 1:12:21
Billy
Morris M43 1:15:05
Jesse
Plummer M29 1:15:49
John Zinselmeir M61 1:24:30
Robyn
Petrusha F44 1:32:51
Chris Hamer F52 1:39:03
Humboldt
Redwoods 5K:
Jared Hilligoss M15 16:49
Yoshi Uemura M54 18:13
Cyril Carl M61 20:35
Arcata
Bottoms 8M:
Billy
Morris M43 44:32
James
Washington M52 50:09
John Zinselmeir M61 54:00
Chris Hamer F52 1:01:56
Blue
Lake Fish Hatchery 4M:
Todd Braje M32 21:36
Matt
Creason M32 22:27
John Zinselmeir M61 23:56
Jared Hilligoss M15 24:11
Chris Hamer F53 28:06
2007 SRRC Singlet Awards:
Chris
Hamer
Billy
Morris
Scott
Pesch
Yoshi
Uemura
James
Washington
John
Zinselmeir
2006 SRRC Singlet Awards:
Dillon
Ayers
Reed Elmore
Jurgen
Giessel
Chris
Hamer
Karen
Kelley-Day
Portia
Matheson
Yoshi
Uemura
Mary
Wells
John
Zinselmeir
2005 SRRC Singlet Awards:
Jurgen
Giessel
Chris
Hamer
Karen
Kelley-Day
Bob
Thompson
Yoshi
Uemura
Yasmine White
John
Zinselmeir
2004 SRRC Singlet Awards:
Dolores
Bergman
Jurgen
Giessel
Chris
Hamer
Karen
Kelley-Day
Lynn
Lawrence
Billy
Morris
Yoshi
Uemura
John
Zinselmeir
2003 SRRC Singlet Awards:
Jurgen
Giessel
Yoshi
Uemura
John Zinselmeir
2002 SRRC Singlet Awards:
Phil Erath
Jurgen
Giessel
Chris
Hamer
Karen
Kelley-Day
Bob
Thompson
Yoshi
Uemura
James Washington
John
Zinselmeir
2001 SRRC Singlet Awards:
Jurgen
Giessel
Chris
Hamer
Tami
Jaegel
Karen
Kelley-Day
Billy
Morris
Yoshi
Uemura
Jack
West
John
Zinselmeir